עברית  |  English  |  דף הבית >> חזון >> אתר עתיקות בלב עתלית
 
  אתר עתיקות מהתקופה הצלבנית בלב עתלית 
 
רכס הכורכר עליו ממוקמת עתלית שימש במשך אלפי שנים כמקור לחציבת אבנים לבנייה. בלב עתלית, על שיא הרכס (ממזרח לבית הכנסת הגדול) נמצא מחנה חוצבים מהתקופה הצלבנית והביזנטית.
 
ועד עמותת כחול וירוק הזמין לסיור באתר את ועד עתלית במטרה להדגים את פוטנציאל פיתוח האתרים הארכיאולוגיים בעתלית תוך ניצול המשאבים הטבעיים במקום. דר' אודי גלילי לקח אותנו לסיור מרתק והציג בפנינו את האזור שכבר בשנת  1954 הומלץ לשימור ע"י הארכיאולוג רחמני שחפר במקום מטעם אגף העתיקות דאז.
 
רכס הכורכר עליו ממוקמת עתלית שימש במשך אלפי שנים כמקור לחציבת אבנים לבנייה. חציבת האבנים תוכננה באופן שיישאר מצוק תלול החוצה את רכס הכורכר לאורכו ותיווצר מעין חומה חצובה. החומה שימשה קו הגנה ראשון בפני פלישת אויבים שביקשו לכבוש את המבצר הצלבני. החומה נחצבה מערוץ נחל אורן בצפון ועד לאזור מתנ"ס עתלית בדרום וארכה מספר קילומטרים. בחומה נמצאים מס' שערים בהם ניתן לראות את סימני גלגלי העגלות החקוקים בסלע.
 
על שיא הרכס ממזרח לבית הכנסת נמצא מחנה חוצבים מהתקופה הצלבנית והביזנטית. המחנה הוא מעיו חצר חצובה בסלע הנחצית על ידי דרך חצובה החוצה את הרכס ממזרח למערב. דרך זו, ששמשה להובלת האבנים שנחצבו, היא אחת משבע דרכים החוצות את הרכס והיא כונתה "באב אל מוקטע" שפירושו "השער הקטוע". במחנה החוצבים נראים אבוסים חצובים בסלע ששמשו להאכלת הסוסים והפרדות שגררו את עגלות המשא בהן הובילו את האבנים שנחצבו. חורים חצובים בסלע שמשו לקשירת הבהמות וגומחות קטנות שמשו להצבת נרות שמן לתאורה.
 
 השרידים העתיקים מכוסים בצמחייה טבעית אופיינית לרכסי הכורכר של חוף הכרמל. שלל צבעים של פרחי האביב: רקפות, כלניות, צבעונים, פרגים וסיפן התבואה, כמו גם עצי חרוב, אלת המסטיק ופרחי הקידה השעירה, מקנים למקום אופי קסום של פינת חמד בלב הכרך העירוני.
 
כאשר אנו חולפים במקום במהלך היום וכל אחד טרוד בענייניו ובשגרת היומיום, ראוי לעצור לרגע ולזכור שבמקום זה חיו בני אדם במשך אלפי שנים והותירו אחריהם שרידים ארכיאולוגיים מרשימים וייחודיים. שרידים אלו הם חלק מההיסטוריה של ארץ ישראל, הם נכס תרבות איכותי עם פוטנציאל כלכלי. בקצב החיים המהיר של המאה העשרים ואחת ובתזזית הבנייה, הפיתוח ושינוי סדרי בראשית, עלינו לכבד את המורשת הבנויה שהותירו אחריהם התושבים הקדומים של חוף הכרמל ולהבטיח את שימורה למעננו ולמען הדורות הבאים. 
 
אודי הציג בפני נציגות הועד את העובדה שבהשקעה קטנה אפשר להפוך את המקום לגן ציבורי ארכיאולוגי שישמש גם כאתר תיירותי מיוחד, ראוי לציין כי כל פעולת בנייה או פיתוח במקום מחייבת אישור של רשות העתיקות. יש צורך לפנות פסולת בניין ואשפה למרגלות החומה מצד מזרח. ההשקעה הנדרשת מינימאלית: להציב גרם מדרגות עץ מצד השער הקטוע במזרח, להציב שלטי הסברה, להציב במקום מס' ספסלים. אפשר שביה"ס יאמץ את האתר ויתחזק אותו.
 
הרי לכם חומר למחשבה לפרנסי היישוב.
הכותב הוא דר' אודי גלילי, ארכיאולוג ברשות העתיקות, לשעבר ראש אגף ים וחופים ברשות העתיקות.

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com