עברית  |  English  |  דף הבית >> כחול וירוק בטלויזיה ובעיתונות >> מהעתונות >> הארץ-תוכנית אסטרטגית לעתלית
 

 

עודכן ב - 22/05/06
ביד אחת הכינו תוכנית לדנקנר בעתלית , ביד השנייה -
תוכנית אסטרטגית ליישוב
משרד האדריכלים של נעמה מליס בדק עבור משפחת דנקנר את האפשרויות התכנוניות במתחם של תעשיות מלח בעתלית . אותו משרד מכין גם תוכנית אסטרטגית לעיירה עבור המועצה


מאת אריק מירובסקי
תוכנית אסטרטגית לפיתוח עתלית מעוררת בימים אלה תרעומת עזה בקרב תושבים בעיירה , החוששים שהיא נועדה לשרת את האינטרסים של משפחת דנקנר במקום . הסיבה : התוכנית הופקדה בידי אותו משרד אדריכלים שתיכנן את המתחם של חברת תעשיות מלח במקום בעבור משפחת דנקנר , בעלת החברה . במועצה האזורית , שמעסיקה את המשרד , טוענים כי בסופו של דבר מי שיחליטו על התכנון של עתלית יהיו תושבי המקום והמועצה
האזורית . בעלת משרד האדריכלים , נעמה מליס , מדגישה כי אינה עובדת עוד בעבור תעשיות מלח .ביום חמישי האחרון התקיימה ישיבה סוערת במועדון הנוער הקהילתי בעתלית , שבה השתתפו נציגי הצדדים , ובה הודיע ראש המועצה , כרמל סלע , שלא יחזור בו ממינוי האדריכלית .
מתחם המלח בעתלית , ששייך למינהל מקרקעי ישראל ומוחכר למשפחת דנקנר , עורר בשנים האחרונות לא מעט מחלוקות . העיקרית שבהן נגעה למתן זכויות בנייה במתחם לדנקנרים , בתמורה להחזרתו לרשות המדינה יחד עם פיסת קרקע באילת שגם אותה חוכרת תעשיות מלח . לפי ההערכות , הליך זה יכניס לקופתה של משפחת דנקנר הטבות בעשרות מיליוני שקלים .
שאלת זכויות הבנייה נוגעת לא רק לתקבולים של משפחת דנקנר , אלא גם לעתיד העיירה , שמונה כיום כ 4,500- תושבים הגרים בכ 1,000- יחידות דיור . עקב מצבו הסבוך של המתחם בעתלית , הכלוא בין חוף הים לבין מסילת הברזל , וכולל בריכות מלח שחלקן מיועדות לשימור , ההערכות לגבי זכויות הבנייה נעו בין 800 ל 2,500- יחידות דיור .
לצורך בדיקת האפשרויות התכנוניות במתחם , המשתרע על 1,430 דונם , שכרה משפחת דנקנר בינואר 2004 את שירותי משרד האדריכלים נעמה מליס . המשרד ערך את הבדיקות , וקבע כמה כללים תכנוניים למתחם אותם קיבץ למצגת בינואר .2006 לפי התכנון של מליס , מתחם בריכות המלח ייהפך למרכז העירוני של עתלית . זאת באמצעות הפיכתן לשורה של תעלות מים שעל גדותיהן יוקמו מבני מגורים , נוסח ונציה . כמו כן יוקמו במקום מרכז מסחרי וטיילת , מלונות בוטיק ומערכות שבילים להולכי רגל ולרוכבי אופניים .
מליס : " לקחנו מומחים לאקולוגיה והידרולוגיה , ומצאנו שבריכות המלח מגיעות לעומק של 10 ס " מ , והפיכתן לשמורה בנוסח החולה אינה דבר טריוויאלי . עשינו רוויזיה לתוכנית המינהל , באופן שיהפוך את הבריכות למרכז עירוני - תיירותי שלדעתנו היה חסר ".
כמה יחידות דיור ומלונאות יוקמו במקום ? מליס מסרבת לדבר על הנושא . " לא הגענו לשלב של יחידות דיור ", היא אומרת . " מדובר בתוכנית הכוללת מערכות ציבוריות גדולות , שעולה הרבה כסף להקים ולתחזק , ואין טעם לדבר הלאה אם הרעיון עצמו אינו ניתן לתחזוקה ". חברים בעמותת כחול ירוק למען איכות הסביבה טוענים כי בזמנו דובר על הקמת 1,900 יחידות דיור . מהנדס המועצה דניאל סנרמן טוען כי המועצה לא תסכים להקמת יותר מכמה מאות יחידות דיור .
ואולם זו אינה הבעיה המרכזית של הפרויקט . בתוכנית המתאר למחוז חיפה , תמ " מ ,6 שהופקדה באחרונה בוועדה המחוזית , נקבע כי חלק מבריכות המלח יהיו מיועדות לשימוש המלח לפרויקט מגורים .
" מכיוון שכעת עומדת על הפרק תמ " מ ,6 הגענו למסקנה שאין לדבר על שום דבר אחר , לשים בצד את כל העניין של הדנקנרים , ללכת אחורה , ולערוך מסמך מדיניות שיכלול חזון לעתלית , מצד המועצה , הוועדה המקומית , משפחת דנקנר ובעלי הקרקעות האחרים ביישוב וגם התושבים . הדבר נעשה תוך שקיפות מלאה בהליך של שימוע ציבורי ", אמרה מליס . לדבריה , ההתקשרות של משרדה עם משפחת דנקנר הסתיימה בינואר האחרון , " וכרגע אין על מה לדבר , כל עוד תמ " מ 6 קובעת שאי אפשר לבנות שם ".
המועצה האזורית חוף כרמל היא הגוף המוניציפלי האחראי על עתלית , וגם שם נרשמה התנגדות לתמ " מ .6 לפיכך החליטה המועצה האזורית להגיש התנגדות מסודרת לתמ " מ , תוך שימוש בשירותי משרד מתכננים , שאף ייזום תוכנית אסטרטגית לעתלית . באחרונה הוחלט על המשרד שיפעל לתכנון התוכנית האסטרטגית : נעמה מליס .
מהנדס המועצה סנרמן מסביר כי הרקע להעסקת משרד מליס היה הצורך להעביר התנגדות מסודרת לתמ " מ 6 בתוך זמן קצר , ולפיכך , ועל רקע היותו חדש בתפקיד , נבחר משרד מתכננים שהכיר היטב את הסביבה , ויכול היה לעצב מסמך מדיניות לכל האזור בתוך תקופה קצרה .
" מליס הציגה בפני בינואר את הרעיונות של דנקנר . חלק גדול מאוד מקובל עלי , כולל השימור של הלגונות הצפוניות . חיפשנו צוות שיוכל להעלות את הדברים , ואולם בסופו של דבר כלהקביעות התכנוניות יהיו שלי ושל הקהילה , שדנקנר הוא אחד ממנה . כל עוד המצב הוא כזה , שבו דנקנר הוא רק אחד מתוך רבים שדנים בתוכנית , אני לא רואה בזה בעיה ", אומר סנרמן .
מליס עצמה דוחה מכל וכל אפשרות שבמסגרת התוכנית האסטרטגית לעיירה , יבואו לידי ביטוי האינטרסים של משפחת דנקנר , כפי שהובאו במסגרת העקרונית שיצרה מליס שעה שעבדה עבור המשפחה , ועתלית תיהפך ל " דנקנר טאון ". לדברי מליס , " יש לי שתי תשובות לנושא . ראשית , היות שאנחנו נמצאים בהליך של שיתוף
הציבור , לא משנה מי בא באיזה כובע . בסופו של דבר ההליך הוא של יצירת הסכמות . שנית , המשרד שלנו עושה תוכניות עבור גופים כמו מינהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון , ובכל פעם שואלים אותנו ' את מי אתם מייצגים ?' אנחנו עונים : ' את עצמנו ' ". ©
" כל הזכויות שמורות ", הארץ


[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com