עברית  |  English  |   

                                                                                                                                          4.6.2010                  
 

 

אסון תרבותי וכלכלי בעתלית- הרס בתי המושבה
 
 
 
לאחרונה הופתעתי לגלות כי בתי המושבה של עתלית, המהווים נכס לאומי, תרבותי ותיירותי ממדרגה ראשונה, נהרסים באופן שיטתי ובמקומם נבנים בתים מודרניים.
 
הבנייה מתבצעת על פי גחמותיהם של בעלי הנכסים ואדריכליהם, ללא כל הנחיות תכנון ושימור, ללא כל ניסיון לשמר ולשפץ את בתי המושבה וללא כל ניסיון לשלבם בבניה המודרנית או להתאים את הבניה החדשה לאופי המיוחד של המקום.
 
מדובר באסון תרבותי ללא תקדים שיהיו לו השלכות כלכליות ושיפגע בעתיד התיירותי של עתלית ובאפשרות להפכה למותג לאומי של מורשת ותרבות.
 
כל זאת קורה בצהרי היום מול ענינו, לאחר שלפני מספר שנים הוכנה ליישוב תכנית אסטרטגית שקבעה כי פניו לתיירות ולטיפוח ערכי התרבות והמורשת. זה קורה בשעה שצוות אדריכלים מטעם משרד הפנים שוקד בימים אלו ממש על הכנת תכנית מתאר חדשה ליישוב. זה קורה לאחר שהוקמה במועצה האזורית בחוף הכרמל וועדה לשימור מבנים על פי התוספת הרביעית לחוק התכנון והבנייה וזה קורה שבוע לפני שנפתח אגף חדש ומיוחד במחנה המעפילים בעתלית במעמד ראש הממשלה.
 
לפני מספר שנים הוקמה וועדת היגוי בעתלית בראשותו של סגן ראש המועצה אדריכל יצחק קלו, ובהשתתפות הח"מ. הוועדה הכינה תכנית שימור ראשונית שקבעה בין היתר כי יש לשמר את בתי המושבה (ראה נספח מצורף א). התכנית הועברה לגורמי התכנון והגורמים הרלוונטיים בשלטון המקומי, במינהל התכנון ובוועדות התכנון כמו גם למועצה לשימור אתרים.
 
 לאחר בירור שערכתי התברר כי שונה הייעוד של אזור רחוב המייסדים בעתלית ובו בתי המתיישבים הראשונים וחצרות המשק מאזור המיועד לשימור לייעוד אחר.
 
מצב זה מאפשר הרס המבנים של המושבה ובניית בתים חדשים במקומם. משמעות שינוי זה הינה הרס מחלט של בתי המושבה וחצרות האיכרים, המהווים אתר מורשת לאומי בעל ערך היסטורי ותרבותי שלא יסולא בפז.
.
כדוגמה להמחשת המצב מצורפת תמונה שצולמה לפני כמאה שנה ובה נראים המבנים הראשונים של המושבה (ראה נספחמצורף ב). הבית המסומן בחץ אדום היה האחרון שנותר במצבו המקורי מבין בתי החזית של רחוב המייסדים והוא שרד כמעט בשלמותו עד לשנת 2010.
 
עד לפני כמה חדשים היה הבית כמעט שלם, כולל גג הרעפים. לפני כמה ימים  (ב 31.5.2010) נערך במקום סיור עם אנשי המועצה לשימור אתרים וצוות האדריכלים שמכין את תכנית המתאר החדשה לעתלית והתברר כי פורק גג הרעפים ששרידיו הוערמו בקרבת הכביש (ראה נספח מצורף ג).
 
היום בבוקר עברתי במקום וגיליתי לתדהמתי שהבית נהרס על ידי דחפור. שאלתי את בעל הנכס אם יש לו אישור להריסה והוא השיב שהוא קיבל אישורים כדין ושאין כל הנחיות שימור לבתי המושבה (ראה נספח מצורף ד).
 
בדוגמה נוספת (ראה צילום ה המצורף) נראה מבנה משק מקורי בנוי מאבני כורכר עם גג רעפים, שנחצה על ידי גדר בטון המפרידה בין שני מגרשים וחלקו המערבי נהרס לטובת בניית בית מודרני.
 
אודה לך אם תפעל בעניין בדחיפות במסגרת העמותה, המועצה, ועד עתלית והמועצה לשימור אתרים, בכדי לשנות את המצב הקיים הבלתי מתקבל על הדעת שבו אנו הורסים במו ידינו את המורשת של תרבותנו.
 
בברכה ותודה
דר אהוד גלילי- עמותת כחול וירוק
העתקים: חברי וועד כחול ירוק
רן חדוותי- המועצה לשימור אתרים
 
 
 

 הבית ברחוב המייסדים לפני ארבעה ימים                                      הבית היום לאחר הריסתו    
 

 


[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com