עברית  |  English  |  דף הבית >> איכות האויר בעתלית >> המאבק על איכות האוויר בעתלית בהרחבה
 
המאבק על איכות האוויר בעתלית
 
כרמל כימיקלים צילום איתי משה מגזין המושבות

לחתימה על העצומה
" די לזיהום האוויר בעתלית"

 רקע:

בשנת 2004 הצטרפה עמותת "כחול ירוק" למאבק של תושבי עתלית כנגד זיהום האוויר שמקורו במפעל כרמל כימיקלים השוכן במקום. בראשית הפעילות ביצעה העמותה ניטור אוויר באמצעות הגל הירוק, בסיוע של עורכי דין מעמותת אדם טבע ודין (אט"ד) ובתמיכת קרן של"י (שורשים לסביבה ירוקה).

בשנת 2008, נודע לתושבי עתלית על כוונת המפעל לרכוש את מפעל הדבקים ורוליט מת"א. רכישת המפעל והפעולות שבוצעו להעברתו נעשו ללא אישור המשרד להגנת הסביבה, מכבי אש והרשות המקומית, תוך זלזול וחוסר אחריות משווע בתושבי עתלית. עדכון הרשויות נעשה רק לאחר פעולות מחאה ושאילתות של הציבור והועד המקומי. האישור לקווי ורוליט ניתן ע"י מנהל המחוז מר רוברט ראובן בניגוד לעמדת המועצה והציבור תוך התעלמות מוחלטת ממצב הרישוי והאכיפה של המפעל וכך קווי ורוליט הוכנסו לעתלית בחשאי מבלי שניתן היה לציבור להתנגד לכך.
כיום מוביל את המאבק ועד הפעולה למען עתלית המסתייע בעורכי דין מעמותת אדם טבע ודין (אט"ד) ומהקליניקה המשפטית של בר אילן. פעילותנו נתמכת ע"י קרן של"י (שורשים לסביבה ירוקה) וע"י תרומות של חברי העמותה.
אחסון חמרים מסוכנים

 
כרמל כימיקלים - מפעל מסוכן סמוך לבתי תושבים:
מפעל כרמל כימיקלים שבבעלות גיל דנקנר כולל למעשה ארבעה מפעלים - כרמל כימיקלים, שרפי כרמל, קונלוג קונטרול וכיום גם את ורוליט. המפעלים ממוקמים במתחם חברת המלח שבמרכז המושבה עתלית, צמוד לתחנת הרכבת ובקרבת בתי מגורים, מוסדות חינוך, ומחנות צבא.
המפעל מייצר חומרים כימיים לתעשיות שונות ועושה שימוש במגוון רב של חמרים רעילים ובהם פורמלדהיד אשר הוגדר כחומר מסרטן ודאי בבני אדם.
עד לדצמבר 2010 שינוע החמרים המסוכנים התבצע במשאיות גדולות דרך רחובותיה הצרים של המושבה עתלית בסמוך לגני ילדים, מבני ציבור ובתי מגורים וסיכן אף הוא את התושבים. על
המפעל היה לסלול כביש עוקף שישמש למעבר משאיות החומ"ס אך הוא לא עשה זאת עד היום.
בחוות דעת מומחה שנכתבה ע"י ד"ר ברננדה פליקשטיין (לשעבר סגנית מנהל איגוד ערים חיפה) נאמר כי המפעל נמצא בקרבה רבה לאזורי מגורים. כמו-כן מצביעה ד"ר פליקשטיין על תרחישים מסוכנים בהם טווח הסיכון לאוכלוסיה מגיע לרדיוס של 4 ק"מ !!!
מפעל כרמל כימיקלים עתלית

הפגנה נגד ורוליט

 
היסטוריית הזיהום של מפעל כרמל כימיקלים:
למפעל כרמל כימיקלים עבר עשיר של זיהום קרקע, ים ואויר ובשנת 2006 לאחר הליך משפטי, הוטלו על בעליו עבודות שירות וקנס של 700 אלף ₪ (אחד הקנסות הגדולים אי פעם בישראל על עבירות זיהום).
בבדיקות איכות אוויר שבוצעו בשנים האחרונות ע"י גופים מקצועיים שונים, ובהם המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים חדרה, נמצאו באופן עקבי חריגות משמעותיות של מאות ואלפי אחוזים מהתקן של החומר פורמלדהיד וחמרים מזיקים נוספים. דוגמאות:

 
תאריך חריגה חומר מיקום בודק
אוגוסט 2006 5000% פורמלדהיד מחוץ לגדר המפעל הגל הירוק
ספטמבר 2008 200% חלקיקים דוד קיטור 2 משרד איכ"ס
ספטמבר 2008 1100% פורמלדהיד ארובת מיקסר 1 משרד איכ"ס
פברואר 2009 3000% פורמלדהיד מחוץ לגדר המפעל משרד איכ"ס
אפריל 2009 475% פורמלדהיד בריכת האידוי משרד איכ"ס
אוגוסט 2009 67%-13,000% פורמלדהיד בתוך ועל גג המפעל הגנת הסביבה
 
אחסון חמרים מסוכנים
אכיפה ורישיון העסק:
למפעל נערכים שימועים תכופים במשרד להגנת הסביבה ובכולם עולות טענות לגבי התנהלותו. כמו-כן חוזרים ועולים "חשדות סבירים" לעבירות על חוק מניעת מפגעים ורישוי עסקים. למרות כל הטענות הקשות, המשרד לא נקט באף צעד קונקרטי אל מול המפעל והסתפק בלשלוח אותו שוב ושוב ל"מקצי שיפורים" .
רישיון עסק: למרות שתנאי רישיון העסק אינם מתקיימים במלואם ולמרות השימועים הקובעים כי יש עבירות על חוק רישוי עסקי, רישיון העסק מתחדש מידי שנה והרשויות האמונות על נושא זה מחליפות האשמות הדדיות וטוענות כל אחת כי לאחרת הסמכות והאחריות המלאה לפעול ולאכוף את תנאי הרישיון. תושבי עתלית כמו תמיד – נופלים בין הכיסאות.
  מפגעים ותביעה ייצוגית של תושבי עתלית:
התושבים שסובלים מהריחות הנפלטים מהמפעל הגישו במאי 2009 תביעה ייצוגית כנגד המפעל בגין מפגעי ריח. ולאחרונה זכו התושבים בתביעה להרחבה בנושא. הגשת התביעה התאפשרה אודות לפעילות עמותת כחול וירוק במסגרת המאבק למען אוויר נקי בעתלית.
מפגע נוסף המיוחס למפעלים הוא רעש תמידי ובלתי נסבל. בשבתות המפעל מגביר את פעילותו ורמת הרעש עולה.  
 
  לאור האמור לעיל, אנו דורשים מהרשויות להתערב ולהפעיל את סמכותן על-מנת להציל את תושבי עתלית מזיהום האוויר והסכנות הבטיחותיות החמורות הנגרמות ע"י המפעל ולהעתיקו מעתלית למקום הראוי לתעשייה מסוג זה.
 

Go Back  Print  Send Page

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com