עברית  |  English  |  דף הבית >> ערכי טבע ונוף בחוף הכרמל >> מבצר עתלית >> נייר עמדה
 
הנדון: פתיחת גן לאומי עתלית לציבור- נייר עמדה ובקשה לסיוע
 
שלום רב: הנני פונה אליך בבקשה שתפעל למען השלמת תהליך ההכרזה של הגן הלאומי בעתלית ותוביל מהלך שיביא לפתיחת מבצר עתלית לציבור.
 
 האזור המיועד לשמש כגן לאומי עתלית מכיל בתוכו את המבצר הצלבני, מהמרשימים, השמורים והיפים בארץ ישראל, את הנמל הפניקי השמור ביותר בים התיכון ואת הכפר הפרהיסטורי השקוע בים, היחיד מסוגו בעולם ובו בארות מים מהקדומות בעולם. בנוסף, נמצאים באזור זה מפעלי מלח עתיקים, מפרצים וכפים ייחודיים, ומגוון בעלי חיים וצמחים ימים ויבשתיים.
 
בשל ייחודו ויופיו של האזור, החליטו רשויות התכנון של המדינה לייעדו לגן לאומי ולשמורת חוף. כך הוא מופיע בתכנית המתאר הארצית לחופים (תמ"א 13) ובתכנית המתאר המחוזית (תמ"מ 6).
 
אזור זה, שיועד להיות גן לאומי ובתוכו המבצר, הכפר הפרהיסטורי השקוע בים והנמל הפניקי, סגור זה עשרות שנים בצווי סגירת שטח שהוצאו על פי התקנות לשעת חירום. גישת הציבור נמנעת בכל ימות השנה לשכיות החמדה המצויות באזור זה, שיכלו להפוך את עתלית ואת חוף הכרמל לאחד מאתרי התיירות האטרקטיביים ביותר במדינה ובים התיכון.
 
מבנה אבן שהוקם על ידי משלחת החפירות בתקופת המנדט הבריטי ושנועד לשמש כמוזיאון של עתלית, "הוחרם" על ידי הצבא והפך למועדון המשמש כמוקד בילוי ואתר נופש לחיילים, לקצינים ולמשפחותיהם. מעל הכניסה למבנה עדיין מתנוססת הכתובת בשפה אנגלית  "מוזיאון עתלית".
 
כתושבי חוף הכרמל, זכינו לכך שיחידה מובחרת של חיל הים שוכנת בתוכנו ורבים מלוחמיה, וביניהם בנים שנפלו בעת מילוי תפקידם, הם תושבי חוף הכרמל, בנינו, חברינו ושכנינו. אנו גאים בכך שמחנה השייטת נמצא בתחום היישוב עתלית והמועצה האזורית חוף הכרמל ומחבקים אותם.
 
יחד עם זאת אנו מבקשים מרשויות הצבא לגלות אחריות לאומית, לבחון מחדש את פריסת מתקני הבסיס והשטחים שנתפסו ונסגרו ע"י הצבא, להחזיר לציבור את חלקו הצפוני של השטח הצבאי הסגור- אזור המפרץ הצפוני, חצי האי עם המבצר וחלקו הצפוני של המפרץ הדרומי.
 
כמי שמכירים היטב את אופי היחידה ופעילותה ואת אזור המבצר, המפרץ וחצי האי, אין לנו ספק שלאחר היערכות נכונה ונבונה ניתן יהיה להמשיך ולקיים את הפעילות המבצעית והפעילות השוטפת של היחידה ובו זמנית לפתוח את המבצר לציבור, בשבתות וחגים תחילה.
 
את בעיית התצפית ניתן יהיה לפתור ללא קושי על ידי התוויית מסלול סיור מבוקר בחורבות המבצר כך שלא ניתן יהיה לצפות לכיוון החוף הדרומי של מפרץ עתלית בו נמצאת היחידה.
 
באופן זה ניתן יהיה לבקר במבצר, בנמל הפניקי העתיק, בכפר הפרהיסטורי המוצף ובמוזיאון עתלית הנמצא בבית משלחת החפירות הבריטית המכונה "בית השומר".
 
ניתן להעביר את מבנה הש.ג. והכניסה לבסיס כמה מאות מטרים לכיוון דרום- מערב ולפנות את המבנים בדרך למבצר בכדי שנוכל לחדש את פעילותו של מוזיאון עתלית, להתחיל בפעולות שיקום ושימור של העתיקות ולפתוח את מבצר עתלית והגן הלאומי לציבור.
פתיחת גן לאומי עתלית לציבור חיונית לעתלית, לחוף הכרמל ולמדינת ישראל.
 
בברכה ותודה
גדעון בצלאל- יושב ראש עמותת כחול וירוק
 וחבר מועצת חוף הכרמל

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com