עברית  |  English  |  1.1.2011 - מסוף התמלחות בעתלית נסגר
הזרמת מי תמלחת לבריכה במתחם בריכות המלח     
החל מה - 1.1.11 נסגר סופית מסוף עתלית להזרמת מי תמלחת לים. סגירת המסוף משמעותה הפסקת תנועת מיכליות הענק של מי תמלחת בעתלית, הפסקת זיהום הים לרווחת כלל הרוחצים בים וכמובן שמירה על שמורת חוף עתלית, חוף הים הסלעי והמפורץ מהיפים בארץ.
עמותת כחול וירוק פעלה במשך כשנתיים מול המשרד להגנת הסביבה במטרה להפסיק את הזרמת מי התמלחת לים בעתלית. אתר ההזרמה בעתלית פעל ברישיון המשרד להגנת הסביבה שחילק היתרים למפעלים כגון טאוור, אמניר וכרמל כימיקלים, לשפוך תמלחת "נקייה" של רענון שרפים ו/או רכז אוסמוזה הפוכה לים.
הדרישה לסגירת המסוף נבעה ממספר בעיות במסוף הקיים:
א.      המשרד להגנת הסביבה לא דרש מחברת המלח שניהלה את המסוף לקיים ניטור ימי כמקובל לבחינת השפעת הזרמת השפכים המטופלים על הסביבה הימית.
ב.       התמלחות הוזרמו לבריכה שנמצאה במתחם בריכות המלח ומשם ישירות לים בניגוד למדיניות אגף ים וחופים שדורשת להזרים את התמלחות דרך צינור לעומק הים או באמצעות אניה.
ג.        מסוף התמלחות מוקם באזור רגיש מבחינת אקולוגיה ימית, על חוף ים שבו נמצא מגוון עשיר ואיכותי במיוחד של ערכי תרבות טבע ונוף, כולל כפים ומפרצים סלעיים, טבלאות גידוד, מפעלים עתיקים להפקת מלח, כפר ניאוליתי מוצף יחיד מסוגו בעולם, נמל פניקי מהיפים בים התיכון, ושרידים רבים של כלי שיט עתיקים. האזור כולו מוכרז בתכנית המתאר הארצית לחופים (תמ"א 13) כשמורת חוף והוא גובל בשמורת טבע בה מטילים צבי הים את ביציהם.
ד.       המסוף מוקם בסמיכות לבסיס חיל הים, בין חוף מפרץ עתלית מצפון לחוף הרחצה נווה ים מדרום באזור משמש המונים מכל רחבי הארץ לרחצה, נופש, ספורט ימי, צלילה וקיט.
ה.      למרות טענת המשרד להגנת הסביבה שמדובר בתמלחות נקיות בלבד, מי התמלחת גרמו לא פעם לעכירות מי הים והביאו לתלונות רבות על מים בצבע צהוב מאיים ועל ריחות מצחינים שהורגשו במיוחד בזמן הטלת מי התמלחת.
 
סוף דבר: לאחר מספר דיונים בנושא וסיור באתר ההטלה יחד עם חברי עמותת כחול וירוק הוחלט במשרד להגנת הסביבה על סגירת המסוף בסוף שנת 2010. השבוע נתבשרנו ע"י שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה על ביצוע ההחלטה בפועל. אנו מברכים את המשרד להגנת הסביבה על סגירת המסוף כצעד חשוב לשמירה על הסביבה החופית בישראל.

מיכלית מטילה מי תמלחת
  תמונת אילוסטרציה: הזרמת תמלחות מבריכה במתחם חברת המלח לים
 באר מים הבנוייה העתיקה בעולם, בכפר הניאוליטי המוצף
צילום: איתמר גרינברג

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com