עברית  |  English  |    
 

סוללה שנזרקת לפח, סופה לזהם את הסביבה.

מאת גדעון בצלאל


מהי סוללה?

סוללה הינה סדרה של תאים חשמליים, היוצרים זרם חשמלי תוך הפיכת אנרגיה כימית לחשמלית. כל אזרח בישראל צורך כ-9 סוללות בשנה המצטברות לכ- 1.1 ק"ג סוללות בממוצע למשפחה. הסוללות מכילות חומרים מסוכנים בעיקר מתכות כבדות: כספית, ניקל, קדמיום, עופרת, אבץ, מנגן, ליתיום ומתכות אחרות המסוכנות לציבור ולסביבה.


מדוע חשוב לאסוף סוללות?

האשפה בארץ עשירה בחומרים אורגאניים וירקות ומתאפיינת בחומציות גבוהה. חומציות זו גורמת לפעילות כימית של פירוק מעטפת הסוללה ולשחרור החומרים הרעילים מתוך הסוללה. אלה נשטפים עם הגשמים אל האדמה, מחלחלים אל מי-התהום – ואל מי השתייה שלנו- ומזהמים אותם.

 

נכון להיום- בארץ לא ממחזרים סוללות בכלל אלא שולחים את הסוללות שנאספות להטמנה באתר הפסולת ברמת חובב.  בשנת 2003 החל פרויקט לאיסוף סוללות במוסדות חינוך. בכל שנה נאספים במסגרת הפרויקט מעל 80 טונות סוללות ממוסדות החינוך ברחבי הארץ אשר מועברים להטמנה ברמת חובב.


במסגרת פרויקט הקמת מרכזי מחזור בישובים ובבתיה"ס, כחול וירוק פועלת לקידום איסוף סוללות במוסדות החינוך ובמרכולים בחוף הכרמל. אנו פונים אליכם בבקשה לשלוח את הסוללות עם הילדים לבתי הספר או לחנויות המקומיות.

 

עמותת כחול וירוק ממליצה על שימוש בסוללות נטענות משני טעמים: א. חסכון בהוצאה הכספית: מחירן של סוללות נטענות לא גבוה בהרבה מסוללות רגילות והן מחזיקות מעמד שנים. ב. כל אחד מאיתנו יכול לתרום לאיכות הסביבה בהפחתת כמות הסלולות הנשלחות לאתרי הפסולת ומזהמות כל-כך. 
[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com