עברית  |  English  |  סיכום פעילות לשנת 2009          
 
כחול וירוק – דף מידע
 
עמותת כחול וירוק היא ארגון סביבתי ללא כוונות רווח הפועל באמצעות מתנדבים למען שמירה על הסביבה, המורשת והטבע בחוף הכרמל. בנושא כרמל כימיקלים פועלת העמותה במסגרת ועד פעולה שחבריו הנם תושבי עתלית הממלאים תפקיד בוועד המקומי של היישוב ובמליאת המועצה.
 
 תחומי פעילות - העמותה פועלת להגברת המודעות לאיכות הסביבה ולהסדרת הטיפול בפסולת (מחזור, מזבלות פראיות, זיהום אויר). כמו כן העמותה שואפת למעורבות בהליכי תכנון ובנייה בכדי לשמור על האופי הכפרי של חוף הכרמל, ועל ערכי מורשת, טבע ונוף ייחודיים לחוף הכרמל. העמותה פועלת לשמירה על חופי ים נקיים, פתוחים לציבור, ללא תשלום וללא מפגעים.
 
פעילות העמותה בשנה האחרונה:
 
מאבק למען אויר נקי :
מפעל כרמל כימיקלים, פועל במרכז המושבה עתלית בקרבת אזורי מגורים, מוסדות חינוך, תחנת הרכבת ומחנות צבא. המפעל מייצר חומרים כימיים לתעשיות שונות ועושה שימוש בחמרים מסוכנים. למפעל עבר עשיר של זיהום קרקע, ים ואויר ובשנת 2006 הטיל בהמ"ש על בעליו עבודות שירות וקנס כבד.
 
שינוע חמרים מסוכנים בלב היישוב – שינוע חומרי הגלם והשפכים של המפעל מתבצע דרך עתלית בסמוך לגני ילדים, מבני ציבור ובתי מגורים ומסכן את התושבים. אנו פועלים להפסקת תנועת החומרים המסוכנים דרך הישוב ומקווים שהפתרון יתממש בחודשים הקרובים.
 
בריכת האידוי - חומרים מסרטנים  – עד לשנה זו מפעל כרמל כימיקלים טיפל בשפכיו התעשייתיים אשר הכילו חומרים רבים ובהם פורמלדהיד (חומר מסרטן ודאי בבני אדם), בבריכת אידוי ענקית שנמצאה בשטח המפעל והיוותה מקור לריחות קשים ולזיהום אוויר. בעקבות פעילותנו החליט המשרד להגנת הסביבה לבטל את בריכת האידוי. כיום לאחר הליך משפטי שהוביל המשרד להגנת הסביבה בריכת האידוי פורקה לרווחת תושבי עתלית.
 
זיהום אוויר ומפגעי ריח –  המפעל עושה שימוש בחמרים רעילים שחלקם עלולים לגרום לסרטן או למחלות נשימה. בבדיקות איכות אוויר שבוצעו בשנים האחרונות ע"י גופים מקצועיים שונים, נמצאו חריגות של מאות ואלפי אחוזים מהתקן של ועדת אלמוג לפורמלדהיד וחמרים נוספים. בשימועים שערך המשרד להגנת הסביבה למפעל עלו "חשדות סבירים" לעבירות על חוק מניעת מפגעים ורישוי עסקים.  ביוני 2009 הושג בבית משפט השלום בחיפה הסדר בין המפעל למשרד להגנת הסביבה ובו התחייב המפעל לעמוד בשורה של תנאים ובהם פינוי בריכת האידוי, התקנת גלאים בארובות ועוד. לאחר שלא עמד בהתחייבויות נשלל מהמפעל רישיון הרעלים לחומר פורמלדהיד והוא הושבת למשך כשבועייםבתחילת ספטמבר. בנובמבר 2009 נערך למפעל כרמל כימיקלים שימוע נוסף ובו התברר שבניגוד להסדר שהתקבל בבית המשפט המפעל עדיין אינו עומד בכל ההתחייבויות שקיבל עליו ולכן בשלב זה  לא חודשו היתר הרעלים ורישיון העסק של המפעל.
 
לוקחים את הגורל לידיים - לאחרונה עלתה המודעות למפגעי הריח ומתקבלות תלונות רבות מתושבים על ריחות, כאבי ראש וצריבות בעיניים. שיתוף הפעולה שלכם חשוב! אנא דווחו על כל מפגע ריח למוקד הסביבה בטלפון 6911* ולנו בטלפון 054-7958991 / 9842525.
בימים אלו אנו נערכים להפעלת מערך ניטור אזרחי בעתלית, המאפשר ניטור אויר בזמן אמת (כשיש ריחות) מבלי להזדקק למכשור של המשרד להגנת הסביבה. להשתתפות בניטורים פנו אלינו (054-7958991).
ברצוננו לדווח שהתביעה הייצוגית שהוגשה בשם תושבי עתלית בנושא מפגעי הריח נמצאת כעת בשלבים ראשונים של ההליך המשפטי.
שמירה על פנינת מתחם הרכס בעתלית:
מדריך סיור שביל הרכס בעתלית- הסתיימה כתיבת מדריך סיור שביל הרכס ע"י דר' אודי גלילי וגב' רינה תירוש, הכולל 100 עמודי צבע, מפות והסברים. הפקת המדריך נעשתה בשיתוף העמותה להנצחת זכרו של שרון אלמקיאס ז"ל, בן עתלית שנפל בלבנון, עמותת כחול ירוק ובית הספר גלי עתלית. המדריך מתאר את ערכי התרבות, המורשת, הטבע והנוף בעתלית, סוקר את ההיסטוריה של היישוב והאתרים שבו ומדריך את המבקשים לסייר לאורך רכס עתלית. מסלול הסיור שולב בתכניות הלימודים של בית הספר גלי עתלית.
 
פיתוח מסלול סיור שביל הרכס בעתלית - החל התכנון להכשרת מסלול הסיור בשביל הרכס שיכלול שלטי הסבר והכוונה, מצפורי נוף, נקודות מנוחה וישיבה. הפיתוח בשיתוף פעולה של העמותה להנצחת זכרו של שרון אלמקיאס בשיתוף עמותת כחול וירוק, בית הספר גלי עתלית, המועצה, ועד הישוב, החברה להגנת הטבע, חברת החשמל והקרן הקיימת.
 
ליווי תכנית מתחם הרכס בעתלית- העמותה לוותה את התכנית, שאמורה להכפיל את מספר התושבים ביישוב, כולל הגשת התנגדות ושמירה על העתיקות, הנוף והסביבה. בעקבות השתתפותנו בישיבות התכנון ובשימועים של ההתנגדויות התקבלו רוב דרישותינו והתכנית המקורית שונתה בהתאם לדרישותינו. כך למשל נשמרה רצועה ציבורית ירוקה לאורך פסגת הרכס, נמנעה בנייה של בתים על הדרכים העתיקות ומחצבות הכורכר והונמך גובה הבנייה המתוכננת בכדי שתישמר התצפית לנוף מטיילת שביל הרכס.
 
עמותת כחול וירוק שומרת לנו על הים:
זיהום הים בתמלחות– תמלחות הם תוצרי לוואי מתעשיות שונות ביניהן קולחים מתעשיית המיקרו אלקטרוניקה, כימיה, חקלאות ימית, מכבסות ומשחטות. בעתלית קיים מסוף ארצי להזרמת תמלחות לים. מדי יום מגיעות לעתלית מיכליות ענק, עוברות בכבישי הישוב, מזהמות ומעכירות את מי הים וגורמות לריחות רעים בחופי הרחצה של עתלית ונווה ים. בעקבות פעילות העמותה וועד הפעולה למען עתלית הושג הסדר לביטול מסוף התמלחות בעתלית כדי לשמור על רצועת החוף היפה והייחודית של עתלית.
 
מבצע ניקוי חוף הים מגרוטאות ופסולת בניין-מבצע ניקוי חוף הים התבצע בשיתוף עם חברת המלח, המועצה האזורית חוף הכרמל והעמותה. במסגרת המבצע פונו גושי בטון ענקיים, פסולת בניין וגרוטאות ברזל מחוף המפרץ הצפוני בעתלית.
 
פינוי מפגעים ופסולת של חיל הים מחופי עתלית- העמותה פנתה לחיל הים ולמשרד הביטחון בדרישה לפנות כמויות גדולות של פסולת בניין, גרוטאות וגדרות ברזל שבמהלך השנים השליכו בסיסי חיל הים בחופי עתלית. בסיור שנערך עם נציגי החיל ומשרד הביטחון סוכם כי המפגעים יטופלו ויפונו על ידי הצבא.
 
תוכנית מתאר נווה ים - לאחרונה נדונה תכנית המתאר של נווה ים במסגרתה יוגדל היישוב ל כ 350 יחידות דיור צמודות קרקע, יורחב חוף הרחצה ויוקמו כפר נופש ומלון. לאור השינויים הצפויים פועלת העמותה לשמירת האינטרסים של הציבור בחוף נווה ים. בין היתר פעלה העמותה לפתיחת כל רצועת החוף לציבור, כולל אזור פארק המים וגן האירועים החוסמים כיום את המעבר לחוף ומונעים את ההליכה לאורכו. בנוסף הוחלט על פינוי פארק המים והפיכת האזור לריוויירה חופית עם מסעדות, בתי קפה ומועדון שיט לנוער. גן האירועים, המהווה כיום מטרד לתושבי השכונות הסמוכות, יפונה ויועבר דרומה.
 
התנגדות לבניית חוות גז באזור דור- ראשי המועצות חוף הכרמל ,זיכרון יעקב ופרדיס בשיתוף פעולה עם עמותת כחול וירוק פתחו בקמפיין התנגדות לתכנית הקמת אתר לקליטת גז בלב חוף הכרמל. האתר המתוכנן יהווה מפגע אקולוגי ונופי ולפיכך אנו בדעה שיש להצמידו לתשתיות ואזורי תעשייה קיימים.                                                    
 
 
למידע והצטרפות הירשמו לרשימת התפוצה באתר  www.cahol-yarok.com
לתמיכה וחברות בעמותה שילחו דמי חבר שנתיים בסך 50 ₪ ל ת.ד 3047 עתלית   

Go Back  Print  Send Page

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com