עברית  |  English  |  לא לחוות הגז בחוף הכרמל
 


על מה מדובר?
 
חברת נובל אנרג'י, ושותפתה, חברת דלק של יצחק תשובה - בעלות קידוחי הגז תמר ודלית, מעוניינות להקים באזור מועצה אזורית חוף הכרמל מתקן לטיהור גז בשטח כולל של 250 דונם, הכולל: העברת הגז מהים בצינורות תת קרקעיים עד למבנה טיהור וניקוי הגז, ארובה בגובה 50 מ', מבנים תעשייתיים, מיכלי דלק ומבני קירור. בנוסף, שריינה רשות הגז 100 דונמים נוספים העלולים לשמש לתחנת כוח עתידית או תעשייה עתירת אנרגיה אחרת.
 
עד עתה דובר על שטח הנמצא מול זכרון יעקב, קרוב למושב דור ולפרדיס, אולם לאחרונה התברר כי החלופה העומדת על הפרק היא המחצבה מול מושב עין אילה.
 
רק לאחרונה נודע כי התוכנית כבר אושרה בהליך מהיר על יד חלק גדול מרשויות התכנון. בקרוב אמור להתקיים דיון סופי בוועדה הארצית לתכנון ובנייה.
 
לפיכך, הוחלט בשלושת הרשויות: מועצת חוף הכרמל, זכרון-יעקב ופרדיס, לצאת למאבק ציבורי ומשפטי בשם כל תושבי האזור, כדי להילחם בהקמת חוות הגז במיקום המוצע.
 
עמותת כחול וירוק מצטרפת למאבק וקוראת לכל מי שהאזור יקר לליבו להצטרף אלינו.
 
מדוע אנחנו מתנגדים? בשל הסיבות הבאות:
 
o        איחוד תשתיות – ההגיון מחייב להצמיד את המתקנים לקומפלקס תעשייתי קיים ולא לפתוח מוקד חדש של תעשייה פטרוכימית בלב אזור עתיר תרבות טבע ונוף. איחוד תשתיות היא המדיניות המוצהרת של רשויות התכנון במדינה ואין סיבה לחרוג ממדיניות זו.
o        סכנת דליפת גז - הגז מגיע בלחץ גבוה מהים, מטופל ומנוקה באתר. קיימת סכנת דליפה של גז ודליפת זיהום לאוויר.  יש לציין כי יש מעט מאד ניסיון בעולם, לא כל שכן בארץ ניסיון בטיפול בגז בלחץ גבוה כל כך
o        סכנת התפוצצות – נהפוך לאזור סיכון של אסון המוני של הרעלת גז (ללא ריח), חנק, שריפות ופיצוץ, נהווה מטרה להפגזות בזמן מלחמה או אירועי טרור, משאיות המובילות חומרים מסוכנים יגדשו את כבישי האזור, האוויר ברדיוס של עשרות קילומטרים יהפוך למזוהם ולמזיק לנשימה ועוד........
o        פגיעה בתיירות – נחשולים, דור, וזכרון יעקב הינם יישובים אשר פרנסתם על תיירות, ומהווים את העוגן התיירותי של האזור. הקמת חוות גז ותעשיות נלוות, הכוללת ארובה בגובה של כ- 50 מטר אינה עולה בקנה אחד עם פיתוח תיירותי ותפגע בפרנסת הישובים באזור.
o        ירידת ערך הנכסים באזור – הפחד מפני זיהום ודליפת גז, פעילותם המאסיבית של המתקנים, הרעש והפגיעה בנוף יובילו לבריחת תושבים מהאזור ולירידת ערך הנכסים.
o        מרחב ביוספרי – שטח לשימור - חוף הכרמל בכללו ואזור חוף דור במיוחד הינו חלק ממרחב ביוספרי המוגדר כשטח לשימור בתכניות מתאר ארציות ומחוזיות שמדינת ישראל עצמה קידמה ונתנה להן תוקף. מוגדר עפ"י תמ"א 35 "בעל רגישות נופית וסביבתית גבוהה".
o        חופים ללא פיתוח – רצועת החוף בין עתלית לקיסריה היא אחת היפות ועתירות המשאבים בארץ. באזור זה קיימות ערי חוף עתיקות, נמלים עתיקים, מצודות ומבצרים צלבניים, וכפרים פרהיסטוריים מוצפים. החיבור הנפלא של פארק הכרמל, מישור החוף וחוף הים, עם המפרצים היפיפיים מקנים לאזור קסם מיוחד. לא יעלה על הדעת להקים קומפלקס של תעשייה פטרוכימית מזהמת בלב איזור ייחודי זה.
o        קביעת החלופות ובדיקתם נעשתה ללא שקיפות-  ללא שיתוף הציבור, ולמרבה האבסורד – נערכה על ידי היזם עצמו. אפילו ראשי רשויות באזור לא שותפו בהליך קביעת מיקום חוות הגז.
 
קיימות חלופות אחרות שהוצעו, וביניהן החלופה ההגיונית ביותר של אסדה בים.
 
 
האינטרס של היזם, חברה פרטית שהוקמה למטרות רווח,  ברור לגמרי: אזור זה נבחר מאחר וכנראה זה הפתרון הזול ביותר והנוח ביותר לטיפול בגז.
 
אבל מי ישמור על האינטרסים שלנו?
 
לא נסכים שהיזם יחסוך בעלויות על חשבון בריאות ופרנסת תושבי האזור! לא נסכים שהמדינה תיתן יד לחיסכון בעלויות היזם על חשבון האזור שלנו.
 
אין מדובר כאן בעניין מקומי של תושבי האזור. חוף הכרמל ומשאביו הם נכס לאומי השייך לכל אזרחי המדינה – והדרך בה מתקבלות החלטות בנושאים כה חשובים רלוונטית לכל אחד מאיתנו.
 
עזרו לנו לשמור על חוף הכרמל למען כולנו ולמען הדורות הבאים.

 
 חתמו על עצומה המתנגדת להקמת חוות הגז בחוף הכרמל: http://www.atzuma.co.il/hofhacarmel/
 

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com