עברית  |  English  |   
פרוטוקול אסיפה כללית שנתית עמותת "כחול וירוק" (ע"ר)
פרוטוקול מצוי
 
 
האסיפה התקיימה ב"בית הטורקיז" עתלית בתאריך 15 בספטמבר  2008 בשעה 20:30
 
 
 
נוכחים:  חברי ועד העמותה,חברי ועדת ביקורת, זבולון עוזיהו, יו"ר עמותת תל-גיבורים,
ישראל שורק ועד עתלית, עמית רבין הקואליציה לבריאות הציבור,כ-50 חברי עמותה ותושבי חוף הכרמל.
 
1.      דברי פתיחה: גדעון בצלאל, יו"ר העמותה
גדעון בצלאל פתח בסקירה והסביר בקצרה את הנושאים שיעלו על סדר יומה של   האסיפה. המטרה העיקרית עצירת המיזוג של כרמל כימיקלים עם מפעל ורוליט מדרום  תל-אביב  והוצאת מפעל כרמל כימיקלים מעתלית. בהמשך, עמותת תל-גיבורים תרחיב. כל מטרתנו היא לסגור את המפעל בעתלית.
ואז התפרץ בצעקות מר נתן דהן, אני עובד במפעל 14 שנה, מיזוג עם חברת
ורוליט יביא צמצום האבטלה ביישוב, כיום אנחנו מצרפים 40 עובדים למפעל כאשר המפעל יעבוד 3 משמרות.
 
 
  1. הצגת מאזן 2007 : גדעון בצלאל
המאזן הוצג ע"י יו"ר העמותה, ניתנו הסברים להכנסות ולהוצאות. קרן של"י העניקה
מענק בסך 10,000 ₪ . נשאלו שאלות ,ניתנו הסברים. בסופו של התהליך אושר המאזן פה אחד. כל המעוניין יכול היה לראות ולבדוק את המאזן אשר נערך ע"י יועצת המס גב' אווה סאהן.
 
 
  1. בחירות לוועד ולוועדת ביקורת:
חברי הוועד הקודם נבחרו לשנת כהונה נוספת.שחר לביד הצתרף כחבר וועד חדש אנו מאחלים לו הצלחה בתפקיד. חברי וועדת ביקורת  נשארו בתפקידם לשנה נוספת.
  חברי הוועד: גדעון בצלאל – יו"ר, אודי גלילי, שי גלבוע,נטע סביר רז,אמיר פיינסקי,שחר לביד.
  חברי וועדת ביקורת: אלכס האובר,ערן דוידוביץ.
 
  1. סיכום פעילות העמותה לשנת 2008: ד"ר אודי גלילי
 
אודי גלילי נתן סקירה כללית על פעילות העמותה ועל שיתופי הפעולה של העמותה עם גופים שונים כמו : ועד עתלית, מ.א. חוף הכרמל. הסקירה לוותה במצגת יפה שהוכנה ע"י אודי.הנושאים שעלו: סיוע להכנת ציר הזמן באתר המועצה האזורית 
פעילות למען פתיחת מבצר עתלית לציבור,קידום חזון פארק צפון עתלית וגן לאומי   ארכיאולוגי במבצר עתלית והמפרצים שלידו,
 פעילות להפסקת כריית החול הבלתי חוקית במושב דור.
 פעילות למען שמירת צביונה של בת שלמה כמושבת איכרים ואתר מורשת לאומי,
 תכנון שביל הרכס בעתלית בשיתוף עם בית הספר גלי עתלית (שביל העובר לאורך רכס הכורכר ותחנות הסבר לאורכו). הפקת חוברת הדרכה למסלול סיור למודי "שביל עתלית" לזכר סרן שרון אלמקיס ז"ל.
 מעקב ופעילות אחר הליכי תכנון ובנייה במגזר האזרחי והצבאי, מניעת בניה ושימוש החשודים כבלתי חוקיים בחופים (לדוגמה: חוות הדגיגים בעתלית, גן אירועים שונית בנווה ים), שמירת החוף כשטח ציבורי פתוח ונגיש לציבור.
 
  1. מפעל וורוליט, סכנות קו היצור החדש:זבולון עוזיהו, יו"ר עמותת תל-גיבורים
 
מר זבולון עוזיהו יו"ר עמותת תל גיבורים, האיש שבעקבות פעילותו העיקשת במשך שנתיים ימים ועשרה חודשים ,נסגר מפעל וורוליט. בימים אלה מוגשת תביעת נזקי גוף של התושבים כנגד המפעל.(3000 חולים התלוננו על חולי ותמותה וכ-1,400 תושבים חולים בדרכי הנשימה ובסרט).
בעקבות התביעה ולחץ על הרשויות מצד העמותה חל מיזוג בין מפעל וורוליט ומפעל כרמל כימיקלים . בשל המיזוג עובר קו הייצור של 6 מוצרים לכרמל כימיקלים השוכן בלב ליבה של המושבה עתלית. ביניהם ייצור של דבק חם, דבק עץ ועוד.
 
להלן דברי יו"ר העמותה, מר זבולון עוזיהו:
 קודם כל ערב טוב, אני מצטער שאני פה ועוד יותר אני מצטער שבגלל פעילותינו בת"א למיגור מפעל ורוליט, נעשה מיזוג בין ורוליט לכרמל כימיקלים כתוצאה מלחצים שהפעלנו על מפעל ורוליט וכל הרשויות.
אני רוצה להודיע לכם, שבלי קשר למיזוג, גם כיום לכאורה, מפעל כרמל כימיקלים מזהם בקנה מידה לא פחותה ממפעל ורוליט היות וכל המוצרים של כרמל כימיקלים, ורוליט רוכשת מהם. ניתן לראות על החביות שפורקים בורוליט את מדבקה בה מצויין "כרמל כימיקליים".
אני רוצה להגיד לכם שמפעל ורוליט מזהם בקנה מידה עולמי הפרוע ביותר שהיה אי פעם, כתוצאה מפעילותו יש כ- 3000 חולים המשתייכות לרעלים שהמפעל מחזיק, לדברי התושבים. כמו כן, יש 1400 חולים בדרכי הנשימה ובסרטן, ותמותה גואה. בנוסף, ישנו פעוטון הממוקם כ-25 מ' מהמפעל ו-10 מ' משינוע חומרים רעילים מחדרי השינה של הפעוטות בפעוטון נעמ"ת.
הוגשה תביעה בגין חולי ותחלואה ע"י ההורים של הפעוטות ועמותת תל-גיבורים שנדונה היום בבית משפט. זהו חלק מהלחץ שאנו עשינו בכדי שהמפעל לא יקבל את האישורים ויצמצם את פעילותו.
המפעל עובד בצורה פרימיטיבית ללא רישיונות עסק, הוא פלש לשטחים ציבוריים ושטחי צבא, קשה לו להוציא רישיון עסק זאת לאור פניותינו לכל הרשויות.
התפרץ בצעקות והציג עצמו כעובד מפעל כרמל כימיקלים, מר נתן דהן:
"....אני מנהל תחזוקה של כרמל כימיקלים 14 שנה, אני רוצה להגיד לכם שאני נמצא מידי יום במפעל ורוליט לאחרונה, הוא צודק...הוא צודק...הייתי באפריקה, הייתי בקניה..שם אין מפעל פרימיטיבי כמו מפעל ורוליט, צורת הייצור והשינוע מסכנת את כל הסביבה, הפועלים עובדים ללא מיגונים בתוך הזוהמה, איך הרשויות נותנות להם להמשיך לפעול, אצלנו בכרמל כימיקלים עובדים עם חלוקים לבנים, אני שם כבר 14 שנה ואני לא חולה, אבל זבולון צודק זה מפעל פרימיטיבי מלוכלך אני לא יודע איך לא קרה אסון בצורת ייצור פרימיטיבית, כל שכן שינוע חומרי גלם וחומרים מוגמרים משונעים בצורה פרימיטיבית מול פעוטון באמצע הכביש, אני אומר לכם לא ראיתי מפעל כזה מסוכן לציבור"
 
זבולון:
אני רוצה להגיד לכם, כי ידוע לנו כי ישנם 10 עובדים במפעל ורוליט וביניהם מנכ"ל המפעל לשעבר, אשר חלו ונפטרו.
 
שאלת נוכח: לאיזה מרחק מתפרס הרעל...
עוזיהו: לרדיוס של 3 ק"מ, תלוי במזג האוויר ובעונה.
 
מר עוזיהו הציג את מספר החולים, סוגי המחלות, מותם של תינוקות ילדים מבוגרים. אוכלוסיה רב גילית שניזוקה מהרעלים שפלט המפעל. את חלקם ניתן להריח אבל המסוכנים שבהם הם רעלים שקטים, ללא ריח.על פי תחקיר שעשו חוקרים ,רופאים, אין אפשרות למגן את הסביבה כנגד הרעלים הללו. אי אפשר לסמוך על הרשויות. הפעילות חייבת להיות של האוכלוסייה שעומדת להיפגע. באזור תל-כביר, נווה עופר ת"א פעל המפעל ללא רישיון עסק. לאחר סגירתו היה אמור המפעל לעבור לאזור מבודד . תמורת 53 מליון ₪ עבר המפעל לעתלית.
 
את דבריו קטעו עמוס גולדברג מנכ"ל לשעבר של המפעל ונתן בן דהן מנהל התחזוקה במילים בוטות ומעליבות . לפי דבריהם – אין רגליים לדברים שנאמרו. מדובר במפעל חדשני ומודרני שאינו מזהם ולא במפעל בארץ עולם שלישי. לטענת עמוס כל חומר הוא רעל השאלה מה המינון. לפי דברי נתן בן דהן כיום עובדים במפעל 25 איש תושבי עתלית אך לאחרונה החלה פעולה לקליטת 40 איש נוספים ,כשהמפעל יעבור לעבוד ב 3 משמרות כאשר מפעל ורוליט יתחיל את פעילותו בכרמל כימיקלים.
מר עוזיהו: מבקש להדגיש כי כל ייצור מפעל ורוליט ופעילותו נרכש ע"י כרמל כימיקלים ולמעשה כל מפעל ורוליט עם כל הייצור, יעבור לכרמל כימיקלים בעתלית ולמעשה כל המפגע שישנו בדרום ת"א, עובר לעתלית במלואו, פרט לייצור של חומר אחד שיתכן ויעבור לחיפה. מנהל התחזוקה של ורוליט, נשאר לעבוד עוד חודש נוסף בכדי לעבוד מול מנהלת תחזוקה בכרמל כימיקלים ולפירוק כל המכונות בזמן העתקתם לעתלית בחודש הבא.
 
 מר עוזיהו מוכן לעזור לעמותת כחול וירוק ככל שיידרש.
אנו מודים מקרב לב למר עוזיהו על שתרם מזמנו, וניסיונו, הגיע לישיבה והזהיר אותנו בפני הבאות. אנו מתנצלים על דבריהם של חלק מבאי הישיבה.
 
  1. עמדת וועד עתלית: ישראל שורק
 
      ישראל שורק ביסס והדגיש את העובדה והמטרה החשובה: הוצאת מפעל כרמל כימיקלים מהישוב.
לפי דבריו, למפעל היתר רעלים משנת 2007 שתקף עד 3 שנים. כלומר, בעוד שנה יצטרך המפעל לחדש את ההיתר. תחנת כבוי חדרה אחראית לתת ההיתר. זכות הציבור לראות את ההיתר. עד היום לא הצליחו חברי וועד עתלית לראותו. 
 לפי דבריו של גיל דנקנר,  איתו נפגשו גדעון וישראל כל ההיתרים מסודרים ומאורגנים. דנקנר סרב להראות את היתר הרעלים לאנשי וועד עתלית. הוא לא הביע כל עניין בגורלם
של העובדים מעתלית כאשר ייסגר המפעל. וועד עתלית והמועצה מוכנים להשתתף במאבק נגד הכנסת קו הייצור החדש למפעל בעתלית. חברי הכנסת מלכיאור, פינס וחנין קיבלו מכתבים ויהיו מוכנים להגיע לאזור כדי להשתתף במאבק.
גיל מוכן להוציא את המפעל מעתלית תמורת היתרי בניה. נושא היתרי הבנייה – בעייתי מכיוון שיש זיהום קרקע במקום בו נמצא המפעל.
 
ישראל ציטט החלפת מכתבים בין רוברט ראובן מנהל מחוז חיפה –משרד להגנת הסביבה ובין מר גיל דנקנר, שבו מוזהר גיל לנהוג על פי כל החוקים וההיתרים ולשלוח את כל החומר הנדרש לפני תחילת הפעלתו של קו הייצור החדש.
 
7.עמדת הקואליציה לבריאות הציבור: עמית רבין
 
עמית סיפר על הצלחותיהם של אנשים לשנות מציאות קיימת ולסגור מפעלים מזהמים, על המודעות שהולכת וגדלה בארץ לענייני איכות הסביבה. לדבריו הקואליציה תהייה מוכנה לעזור : צוותי חשיבה, הרצאות, מומחים בתחומים שונים, לובי בכנסת, חשיפה תקשורתית, ארגון הפגנות וכו.
עמית סיפר על שיטות זולות לבדיקת זיהם אויר שקיימות בשוק, בהן ניתן להשתמש: אמפולות דיגום עמית סיפר על הצלחותיהם של אנשים לשנות מציאות קיימת ולסגור מפעלים מזהמים, על המודעות שאותן ניתן לחלק לתושבים. מכשיר שעלותו נמוכה. כך הבדיקות מגיעות למעבדה.
לדבריו אנו חייבים לארגן פעילי שטח רבים ככל שנתן.
 
 
 
 
הערות:
  1. מפעל כרמל כימיקלים הואשם בזיהום סביבתי והורשע. נתן לו קנס כספי הגבוה ביותר שניתן עד היום במדינה.
 
  1. חלק ניכר מבאי הכינוס הצטרפו לעמותה והצטרפו לרשימת התפוצה של העמותה וחלקם שילם מיסי חבר בסך 80 ₪.
 
 
 
 
 
 
ד"ר אודי גליל                                                                      גדעון בצלאל
חבר ועד המנהל                                                                   יו"ר העמותה
 
 
 
 רשמה: נטע סביר רז

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com