עברית  |  English  |  
 

 

פרויקט 'קומפוסט הכרם' בכרם מהר"ל

ברשות עמיעד לפידות

 

פרויקט "קומפוסט הכרם" יצא לדרך בחודש נובמבר 2004, בעזרת המועצה האזורית חוף הכרמל ובעידוד המשרד לאיכות הסביבה.

 

בעיית האשפה היא בעיה כלל עולמית. מדינת ישראל היא המדינה השנייה בעולם ביצור אשפה לנפש. כמעט 40% מהאשפה היא למעשה חומרים אורגנים שהגיעו מהאדמה ועל פי רוב לא חוזרים אליה. אנו הציבור מהווים למעשה את יצרן האשפה הגדול ביותר. ההפרדה במקור, על ידי התושבים, היא הדרך הטובה ביותר לטפל באשפה. בכרם מהר"ל אנו מוכיחים שאנו  מהווים חלק מהפיתרון. בעצם כך שאנו מפרידים את האשפה ודואגים למחזר אותה בתחומי הישוב, כמות גדולה של אשפה מצאה מקומה אל המחזור ולא אל ההטמנה, כמות גדולה של אשפה שלא היה צורך להובילה אל מחוץ לישוב אלה מוחזרה בישוב עצמו.

 

החומר האורגני באשפה הביתית מהווה את הגורם הבעייתי ביותר בערימות האשפה. חומר זה הוא האחראי להיווצרות גז מתאן (גז חממה התורם להתחממות כדור הארץ), והוא אחראי גם לריחות, שריפות ומזיקים הקיימים בערימות האשפה. יחד עם זאת, החומר האורגני הוא החומר אותו ניתן למחזר בצורה הקלה ביותר. הבעייתיות במחזור החומר האורגני נובעת מערבובו עם חומרים נוספים שלא ניתנים למחזור או שעשויים להוות מטרד סביבתי.

 

בפרויקט "קומפוסט הכרם" אנו מצליחים להוכיח כי ניתן לעשות אחרת. ניתן להפוך בעיה ליתרון ונזק פוטנציאלי לפיתרון. אנו מהווים מודל ודוגמה לישובים רבים בארץ. כרם מהר"ל הוא חלוץ בתחום, וזה הודות לכל אחד ואחת מהמשתתפים בפרויקט. כל אחד ואחת שיכולים להיות גאים בתרומתם לסביבה.

 

התחלנו את הפרויקט עם 12 משפחות. בהדרגה נוספו עוד משפחות לפרויקט וכיום אנו עומדים על 157 משפחות. 157 משפחות שמפרידות את האשפה בבית ותורמות בכך תרומה מאוד משמעותית לשמירה על הסביבה. עד היום נאספו ומוחזרו בכרם מהר"ל יותר מ- 50 טון של אשפה ביתית אורגנית. תהליך המחזור אינו יוצר מטרדים של ריח ומזיקים.

 

 

 

 

 

 

התהליך שעוברת האשפה

איסוף הפחים מתבצע פעם עד פעמיים בשבוע. את הפחים אנו שוקלים, מרוקנים, שוטפים ואז מכינים קומפוסט בשני שלבים:

שלב ראשון – שלב החימום – בשלב זה טמפרטורת ערימת הקומפוסט עולה לטמפרטורה של 55 מעלות צלזיוס. חום זה גורם לחיטוי הערימה. החום הוא תוצר של תהליך טבעי של פירוק החומר האורגני.

שלב שני – שלב התולעים – בשלב זה מוכנסות לערימה תולעי הקומפוסט שמסיימות את תהליך הפירוק, מאווררות את ערימת הקומפוסט ומובילות לתוצר סופי של קומפוסט בריא ומשובח.

כל התהליך נמשך לפחות חצי שנה. התוצרת של התהליך הנו חומר דשן מצוין .

נסו ותראו איך האשפה, במחזור נכון, מביאה ברכה לעציצים ולגינה.

מינון מומלץ:

לעציץ – 1-2 כפות.

לאגרטל פרחים – 1-2 כפיות מומסות במים.

לשתילים בגינה – 2-5 כפות לפי גודל השתיל.

לעצים – 1-5 ליטר, לפי גודל העץ. 

   

לסיום, חשוב לנו לומר לכל המשפחות ולכל המפרידים והמפרידות,

המון תודה מכל הלב על התרומה לאיכות הסביבה.

עמותת ארץ כרמל  www.eretzcarmel.org

 


[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com