עברית  |  English  |  דף הבית >> איכות האויר בעתלית >> תביעה ייצוגית כרמל כימיקלים >> אושרה ייצוגית נגד כרמל כימיקלים
 

 

אושרה ייצוגית נגד מפעל כרמל כימיקלים בשל מפגעי ריח
 
פורסם ביום: 23 בדצמבר 2010 תגיות: בריאות הציבור, זיהום אוויר, חומרים מסוכנים, כרמל כימיקלים, מפגע סביבתי, עמותת כחול וירוק, צדק סביבתי, תביעה ייצוגית

בית המשפט המחוזי בחיפה אישר הגשת תביעה ייצוגית בסך 48 מיליון ש"ח נגד מפעל כרמל כימיקלים בעתלית שבבעלות גיל דנקנר, בטענה שהוא יוצר מפגע ריח באזור. התביעה הוגשה במאי 2009 ע"י תושבי עתלית גב' חנה להט ומר גדעון בצלאל יו"ר עמותת כחול וירוק הטוענים שהם סובלים ממפגעי ריח שמקורם בחומר מסוג פורמלדהיד הנפלט מהמפעל ומסכן את בריאות התושבים הסמוכים ואת העושים שימוש בתחנת הרכבת.
מפעל כרמל כימיקלים – ורוליט, ממוקם בעתלית בצמוד לתחנת הרכבת, בקרבת אזורי מגורים ומוסדות חינוך. המפעל מייצר חומרים פלסטיים, שרפים ודבקים ולאחרונה לאחר מאבק ציבורי ממושך החל לייצר גם מוצרים של חברת ורוליט. המפעל עושה שימוש בחמרים מסוכנים ומסרטנים כגון פורמלדהיד, אפיכלורוהידרין ובנזיל כלוריד. למפעל עבר עשיר של זיהום קרקע, ים ואויר ובשנת 2006 הוטלו על בעליו עבודות שירות וקנס של 700 אלף ₪ (אחד הקנסות הגדולים בישראל על עבירות זיהום). למפעל נערכים שימועים תכופים במשרד להגנת הסביבה ובכולם עולות טענות לגבי התנהלותו. בשנת 2009 שלל המשרד להגנת הסביבה את רישיון הרעלים של המפעל והביא לסגירתו לתקופה של שבועיים.
אחסון חומרים מסוכנים במפעל כרמל כימיקלים - ורוליט בעתלית,צילום כחול וירוק.
אחסון חומרים מסוכנים במפעל כרמל כימיקלים - ורוליט בעתלית,צילום כחול וירוק.

 

החלטת השופט, סגן נשיא בית המשפט יגאל גריל, מהווה תקדים משפטי בו מאושרת לראשונה תביעה ייצוגית נגד מפעל בעילה של מפגע סביבתי, תלונות על ריח של תושבים ע"פ החוק למניעת מפגעים, חריגה מסטנדרט הזהירות הנדרש וגרימת מטרד ליחיד.
בית המשפט אישר את התביעה, תוך קביעה "כי זכותו של האדם לסביבת חיים ראויה מהווה שיקול לאישור התביעה". בית המשפט נתן אמון בעדות התושבים, ומצא חיזוק לטענותיהם במסמכים ציבוריים דוגמת שימועים שנערכו בפני המשרד להגנת הסביבה, בהם נכחו נציגי המפעל, ובהם נדונו תלונות התושבים בדבר קיומם של מפגעי ריח.
כרמל כימיקלים השיבו לטענות שהופנו כלפיהם כי הם אינם מהווים מקור למפגעי ריח, וכי לחלופין רק חלק מסוים מהתושבים סובלים מהמפגע.
הגשת התביעה היא חלק מפעילות ועד הפעולה למען עתליתעמותת כחול וירוק במסגרת המאבק למען אוויר נקי בעתלית. תביעה ייצוגית הינה הליך בו אדם אחד מייצג את הכלל. זכייתו של אדם באותה תביעה, משמעותה כי כלל חברי הקבוצה יזכו לפיצוי. התובענה הייצוגית מתנהלת בשני שלבים: בשלב הראשון, בית המשפט מחליט אם בתובענה יש ממש, ואם כן הוא מאשר אותה כייצוגית. בשלב השני, נדונה התובענה לגופה ומוכרעת בפסק דין בו נקבע הפיצוי לטובת הציבור.

 

מבט על כרמל כימיקלים – ורוליט ממגרש הכדורגל הצמוד למפעל, צילום כחול וירוק.
מבט על כרמל כימיקלים – ורוליט ממגרש הכדורגל הצמוד למפעל, צילום כחול וירוק.
הגשת התביעה היא חלק מפעילות ועד הפעולה למען עתליתעמותת כחול וירוק במסגרת המאבק למען אוויר נקי בעתלית.

סייע בהגשת התביעה יזהר רשף ז"ל מהקואליציה לבריאות הציבור.

את התובעים מייצג עו"ד אמיר ישראלי, יועץ משפטי לקואליציה לבריאות הציבור.

לקריאה נוספת: 
לכתבה בעיתון דה-מרקר
לכתבה בעיתון כלכליסט
לכתבה באתר news 1

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com