עברית  |  English  |  דף הבית >> רכס הכורכר בעתלית >> רכס הכורכר בעתלית בסכנה - עמדת כחול וירוק
מאבק לשימור רכס הכורכר בעתלית

לחתימה על העצומה   כתבות בנושא רכס הכורכר

על רכסי הכורכר בעתלית ובסביבתם קיים מקבץ ייחודי של אתרים ארכיאולוגיים, אתרי מורשת של ראשית ההתיישבות ושמורת טבע וחוף מהיפות בארץ. לאחרונה החל צוות מתכננים מטעם משרד הפנים להכין תכנית מתאר כוללת לעתלית במטרה לתת מענה מיטבי לתכנון הישוב לעשורים הקרובים תוך שימור משאבי הטבע, הנוף והמורשת הייחודיים למקום.

קולמבריום חצוב ברכס הכורכר מהתקופה הביזנטית/צלבנית, צילום דר' אודי גלילי
צילום דר' אודי גלילי

לקריאה על
פרויקט שביל הרכס בעתלית
בזמן שמינהל התכנון מכין תכנית מתאר כוללת לעתלית, מינהל מקרקעי ישראל מנסה לקבוע עובדות בשטח. המועצה האזורית חוף הכרמל הקפיאה את קידומן של כל תכניות הבנייה בעתלית עד לגיבוש עקרונות תכנית המתאר, למעט תכנית מתחם הרכס, מכ 362/א, של מינהל מקרקעי ישראל, המקנה זכויות בנייה נרחבות על רכס הכורכר של עתלית, הקמת שכונת מגורים צפופה של כ 1000 יחידות דיור ומרכז מסחרי של עשרות אלפי מ"ר. תכנית המינהל תכפיל את גודל הישוב הנוכחי, המונה כ-5000 תושבים ותנטרל את תכנית המתאר הנמצאת בהכנה.
תכנית מתחם הרכס של מינהל מקרקעי ישראל תפגע בעתלית ובחוף הכרמל:
מינהל מקרקעי ישראל תכנן את המרכז העירוני של עתלית ובכך הפקיע מתכנית המתאר את תכנון מרכז היישוב. בבדיקת ההתנגדויות לתכנית של המינהל נקבע כי יש לתכנן את המרכז בשלב מאוחר. למרות זאת ממשיך המינהל לקדם את תכנית הרכס, כולל תכנון של מרכז מסחרי ענק שאינו רצוי ושאינו נכון לעתלית.
מינהל מקרקעי ישראל תכנן דיור בר השגה לזוגות צעירים ולבני הדור השלישי במיקום בעייתי, במגרשים מרוחקים מלב היישוב ובסמוך למסילת הרכבת. מיקומו של דיור בר השגה צריך להיקבע במסגרת תכנית המתאר הכוללת לעתלית, במקום המתאים ביותר, בסמיכות למרכז הישוב ובאופן שיאפשר גישה רגלית ונגישות טובה לשירותים שונים הנמצאים במרכז היישוב. בניית בתים במרחק של 40 מטרים ממסילת הרכבת, כפי שמתכנן המינהל, מנוגדת לתוכנית המתאר הארצית מס' 23 הקובעת כי המרחק בין הבתים למסילת הברזל לא יפחת מ150 מטרים, ולכן תביא לפגיעה באיכות החיים של התושבים.
רכס הכורכר בעתלית צילום: טל פרידמן ראודניץ
מבצר עתלית אחד משבעת פלאי ישראל
מראה מרכס הכורכר מערבה,שרידי שער ודרך צלבנית, צילום דר' אודי גלילי
עתיקות שנמצאו בעתלית ים
 
תכנית מתחם הרכס תביא לפגיעה חמורה בחי ובצומח ברכס הכורכר, תפגע בחזותו הטבעית של הרכס הצופה על המפרצים והמבצר הצלבני ותביא להרס שרידים עתיקים רבים, שהותירו אלפי שנים של פעילות אנושית בעתלית. תכנית המינהל סותרת את תכנית המתאר הארצית תמ"א 35, לפיה יש ליישם את "עקרון רצף השטחים הפתוחים, לרבות שטחים ציבוריים פתוחים לאורך הנחלים ושמירה על ערכי טבע, נוף ומורשת".
לאור האמור לעיל, אנו דורשים לאפשר למתכננים שנבחרו על ידי המדינה להכין תכנית מתאר ראויה לעתלית בראיה כוללת, לטווח ארוך, תוך שמירה על משאבי הטבע, הנוף, העתיקות והמורשת ועל פי עקרונות תמ"א 35. אנו דורשים לעצור את תכנית מתחם הרכס עד להשלמת תכנית המתאר. יש להתאים את תכנית הרכס לתכנית המתאר ולא להיפך, יש לשנות את תכנית הרכס על פי עקרונות תכנית המתאר ולהפקידה מחדש. אנו סבורים שיהיה זה נכון להמיר את תכנית מתחם הרכס בתכנית אחרת, ברוח תכנית המתאר,שתפתח את אזור הרכס כטיילת נופית וכפארק אקולוגי לרווחת תושבי מדינת ישראל ולמען הדורות הבאים.
תגובות: לקריאת תגובתה של מתכננת מחוז חיפה

[חזור למעלה]

כחול וירוק  ת.ד. 3047 עתלית  30300      טלפקס 04-9840821       mail@cahol-yarok.com