דף הבית >> המאבק להצלת חופי הכרמל >> מרכז מבקרים מפרץ נחשולים
מרכז מבקרים מול מרכז מפרץ נחשולים הצפוני

למאבקנו על חופי הכרמל נוסף איום חדש - בעודנו מתנגדים לתוכנית כפר הנופש מול חוף נחשולים הצפוני, גילינו כי תוכנית נוספת מאיימת על החוף הזה והיא כבר בשלבי היתר בנייה: 

בשנת 2008 אושרה תב"ע חכ/408 שיזמה רשות הטבע והגנים, המסדירה את תל דור כגן לאומי בתשלום. יתרה מזאת, במסגרת התוכנית צפוי להיבנות מרכז מבקרים ענק ממש מול מרכז מפרץ נחשולים הצפוני ובכך לשנות לחלוטין את אופיו הטבעי והפראי של האזור.
 
על מה מדובר?
-          מרכז המבקרים מתוכנן לקום בין כפר הנופש המתוכנן לבין הים, ממש ליד הירידה לחוף, במרחק כ- 120 מ' מקו המים
-          שטח המרכז 230 מ"ר ועוד 200 מ"ר פרגולות בנויות ועוד חנייה ענקית ל- 400 מכוניות ו- 12 אוטובוסים
-          המרכז יכלול: מרכז "סובב ימי", קופה, משרד, חדר צוות, מחסן צוות, כיתת לימוד והדרכה, אחסון סירות, ציוד צלילה, ציוד חוף, ממ"ד, חנות, מזנון, קפה, שירותים ומקלחות
-          המתחם כולו כולל שבילים, גינון, חצר ארכיאולוגית, פינות ישיבה, פינות תצפית מוצלות, שילוט, מידע והמחשה
-          הכניסה לחוף תהייה בתשלום – דרך הגן הלאומי בלבד
-          לא תותר לינה באהלים
 
עמדתנו:
ברצוננו להדגיש, איננו מתנגדים להסדרת תל דור כאתר לאומי. תל דור והמפרץ המדובר הינם משאב תיירותי וסביבתי מן המעלה הראשונה. אנו שואפים לפיתוח בר-קיימא אשר יתחשב במשאב זה ולא יהרוס אותו.
 
- התכנית תהווה חוליה נוספת ברצף הסגירה של חופי הכרמל וחסימת גישת הציבור אליהם  והעברתם לשליטת סקטורים שונים.
 
- המתחם המיועד לבנייה נמצא בטבורו של קומפלקס עתיקות ייחודי של תל דור. מרכז המבקרים והמתקנים שמסביבו יפגעו ברציפות ובנוף של מקבץ נדיר זה.
 
- המתחם והחנייה (כמו גם כפר הנופש המתוכנן) עומדים לקום במרזבה השטוחה, שבה נמצאות בריכות האידוי של מפעלי המלח העתיקים, השייכים לעיר העתיקה דור. מצ"ב מפה להמחשה.
 
- אין הצדקה להקים אתר שיתחרה במוזיאון המזגגה הנמצא בקיבוץ נחשולים ומציג באופן מצוין את הנושאים שמרכז המבקרים מתיימר להציג. מה עוד שקומה שנייה במוזיאון המזגגה, ששטחה מאות מטרים, שופצה ועומדת ריקה ומשוועת לתצוגות ולתכנים.
 
- אין מקום למרכז לספורט ימי בשולי תל דור- יש לתכנן ולבצע זאת במפרצים שמדרום לתל דור, במקום בו קיימת הגנה טבעית והיה מעגן במשך אלפי שנים - יש לשלב זאת בתכנית מלון מושב דור, או באחד החופים המוסדרים. למיטב ידיעתנו, בדיוני הוולחוף בתכנית דור נקבע שמתוכנן מרכז ימי במבואה של חוף דור. כיום פועל שם מועדון צלילה ארכיאולוגי. מדוע יש צורך בעוד אחד?
 
 - הזנחה, אשפה ולכלוך אינם הצדקה לסגירת חופים ובניית מבנים! ניתן לדאוג מראש שלא יהיה לכלוך על ידי פיקוח והסדרה של מתקני אשפה. הלכלוך שמשאירים אחריהם הנופשים בחוף נובע מהיעדר פיקוח, אכיפה והסדרה מינימאלית של מכולות אשפה ושירותים, אין צורך בפיתוח מסיבי כדי לבצע זאת.
 
- הקמת אוהלים על החוף במפרץ בתקופת הקיץ אינה רעה חולה אלא זכות גדולה של הציבור שיש לשמור עליה - כמובן בתנאים מוגדרים, תחת פיקוח הולם והסדרת תשתית מינימאלית ככל שניתן אבל מספקת וראויה.
 
 
אנו מציעים חלופה:
אם יש צורך לגבות כניסה בגין ההשקעה בעתיקות, אפשר להקים קופה קטנה בכניסה לתל בלבד, ולהשאיר את החוף פתוח לציבור ללא תשלום, הכשרת שטחי חנייה מינימאליים בעורף החוף, הצבת מכולות אשפה במספר מיקומים הולמים, שרותי שדה מינימאליים במרחק הליכה בעורף החוף וניקיון החוף כפי שמחויבת המועצה האזורית לעשות.
 
המפרץ שמצפון לתל דור הוא אחד המקומות הבודדים באזור שבו יכול אדם להגיע למפרץ קסום, ללא תשלום, וליהנות מחוף טבעי, ים פתוח וכוכבים בלי מבנה גדול, פרגולות ותאורה אשר ישנו את אופיו – זהו נכס ציבורי שיש לשמור עליו בכל מחיר!
 צילום אווירי להמחשת מיקום מרכז המבקרים 
למידע נוסף בפייסבוק: מצילים את חוף נחשולים
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס